Aizvadītajā gadā pirmo reizi darba devējiem tika sniegta iespēja vienlaikus pieteikties divām Sabiedrības integrācijas fonda (turpmāk – SIF) programmām – “Ģimenei draudzīga darbavieta” un “Dažādībā ir spēks!”. Izvērtējot pieteikumus, statusu “Ģimenei draudzīga darbavieta” ieguva 68 organizācijas, savukārt programmā “Dažādībā ir spēks” zelta, sudraba un bronzas statuss, kā arī atzinības piešķirtas 62 dalībniekiem. Tādejādi programmā “Ģimenei draudzīga darbavieta” šobrīd aktīvs statuss ir jau 193 darba devējiem. Arī šogad līdz Lieldienām darba devēji aicināti pieteikt savas darba vietas programmas “Ģimenei draudzīga darbavieta” novērtējumam.
“Lai veidotu patiesi iekļaujošu un atbalstošu darba vidi, nepietiek tikai ar likumā noteiktajām prasībām – nepieciešama darba devēju apņemšanās un ilgtermiņa redzējums. Programma “Ģimenei draudzīga darbavieta” palīdz darba devējiem apzināt savas stiprās puses un attīstības iespējas, veicinot ne tikai darbinieku labbūtību, bet arī organizācijas izaugsmi un ilgtspēju,” uzsver SIF sekretariāta direktore Inese Kalvāne.
Ik gadu publiskajām organizācijām un privātuzņēmumiem ir iespēja pieteikties SIF īstenotām darbu devēju programmām, kur ģimenēm draudzīgās prakses un iekļaujošas darba vides sniegumu izvērtē šīs jomas neatkarīgie eksperti. Lai gan ne visi pretendenti iegūst statusu, ikviens saņem vērtīgu atgriezenisko saiti no nozares ekspertiem. Izvērtējumā tiek analizētas gan jau ieviestās labās prakses, gan iespējas tās pilnveidot. Nereti darba devēji un darbinieki ir patīkami pārsteigti – pieteikuma procesā viņi apzinās, kādi atbalsta mehānismi jau tiek izmantoti. Šis izvērtējums palīdz darba devējiem un organizācijām labāk izprast savas stiprās puses un attīstības iespējas iekļaujošas darba vides veidošanā. Pieteikšanās izvērtējumam norit līdz 22. aprīlim, un to iespējams izdarīt ŠEIT.
Lai labāk izprastu darba devēju vajadzības un prioritātes, SIF 2024. gada nogalē veica aptauju par iekļaujošas darba vides jautājumiem to uzņēmumu un organizāciju vidū, kas jau iepriekš ieguvuši šo statusu. 40 % aptaujāto norādījuši, ka pieteikties programmām viņus motivējušas rūpes par darbinieku labbūtību un mentālo veselību, 17 % – darbinieku lojalitāte ilgtermiņā, bet 12 % – darbinieku produktivitāte un citi līdzīgi faktori.
No aptaujas rezultātiem var secināt – lai savās organizācijās veiksmīgi ieviestu iekļaujošas darba vides prakses, ir svarīga stratēģiska pieeja šiem jautājumiem – tad ieguldītie resursi atspoguļosies rezultātos, tai skaitā iegūtu statusus SIF darba devēju novērtējumos. Novērtējuma eksperti arī uzsver ilgtermiņa plāna svarīgumu – domāt ne tikai par atsevišķām aktivitātēm, bet par darbībām, kas īstenojamas, iesaistot arī darbiniekus.
Darba devēji aptaujā arī norādījuši, ka viņus interesē dažādi informatīvie pasākumi, piemēram, konferences, pieredzes apmaiņas vizītes, lekcijas un semināri, kuros iespējams mācīties no citu uzņēmumu un organizāciju pieredzes, kā arī paplašināt zināšanas par darbinieku labbūtību un veselību, efektīvu komunikāciju starp darbiniekiem un vadību, kā arī kolektīva saliedēšanu.
Dalība programmā sniedz darba devējiem vairākas praktiskas priekšrocības, un viena no būtiskākajām ir atpazīstamība. Gandrīz ceturtā daļa aptaujāto darba devēju norāda, ka digitālās atpazīstamības zīmes par iegūto statusu tiek aktīvi izmantotas ārējā komunikācijā, tostarp darba sludinājumos. Tas palīdz piesaistīt potenciālos darbiniekus, stiprina uzņēmuma reputāciju un apliecina tā kā atbildīga un sociāli apzinīga darba devēja tēlu.
Turklāt šī atpazīstamība nav tikai simboliska – tā sniedz reālus ieguvumus gan darba devējiem, gan darbiniekiem, jo skaidri parāda organizācijas apņemšanos veidot pozitīvu un iekļaujošu darba vidi.
Programma “Ģimenei draudzīga darbavieta” tika uzsākta 2021. gadā. Tās īstenotājs ir Sabiedrības integrācijas fonds. Programmā statusu “Ģimenei draudzīga darbavieta” šo gadu laikā kopumā jau ieguvuši 193 darba devēji.
“Ģimenei draudzīga darbavieta” ir viena no četrām ģimeņu atbalsta programmām, ko realizē Sabiedrības integrācijas fonds. Fonds īsteno arī programmas – “Latvijas Goda ģimenes apliecība”, “Ģimenei draudzīga pašvaldība”, kā arī Eiropas Savienības fonda projektu Nr. 4.3.6.9/1/24/I/001 “Ģimenei draudzīgas vides un sabiedrības veidošana”.