Ik gadu Latvijā visas pašvaldības aktīvi strādā, lai aizvien pilnveidotu saviem iedzīvotājiem ērtu un piemērotu vidi, labiekārtojot un attīstot gan esošās rekreācijas zonas, gan veidojot jaunas atpūtas vietas, kur ģimenēm kopīgi pavadīt laiku.
Būtisks aspekts šādu ieceru realizācijā, nenoliedzami, ir arī iedzīvotāju iesaistei. Aktualizējot jautājumus par pašvaldībā nepieciešamajiem uzlabojumiem, vietvarām ir iespēja pieņemt pamatotus, iedzīvotāju vēlmēs balstītus lēmumus par finansiālo ieguldījumu visnepieciešamākajām iecerēm.
Lai sniegtu pašvaldībām iespēju padalīties ar pērn paveikto, tādējādi ļaujot vienkopus iepazīties ar šo informāciju gan pašu pašvaldību iedzīvotājiem, gan arī, iespējams, smelties idejas citu vietvaru pārstāvjiem, esam apkopojuši pašvaldību sniegto informāciju, un, lūk, Ludzas novadā pērn paveiktais.
Lai apzinātu iedzīvotāju vēlmes, uzklausītu idejas un priekšlikumus, kādiem ģimeņu atbalsta pasākumiem naudas balvu izmantot, janvārī pašvaldība aicināja novada iedzīvotājus iesaistīties aptaujā. Pašvaldība aptaujā piedāvāja piecus infrastruktūras objektu attīstības projektus ar ideju, lai balva ir paliekoša vērtība, lai tā priecē ne vien vietējos iedzīvotājus, bet arī Ludzas novada viesus. No piedāvātajām opcijām vislielāko respondentu atzinību ieguva ideja par Pontonu laipas, kas savienotu Mazā Ludzas ezera gājēju promenādi ar pludmali “Radziņš”, izveidi. Līdztekus aptaujās tika saņemti arī dažādi noderīgi ieteikumi novada turpmākai pilnveidei.
Jaunuzbūvētais tilts šobrīd ir vēl viens objekts, kas Ludzu padara atpazīstamu teju visā Latvijā. Tas ir garākais pontonu tilts Latvijā – 289 m garā pastaigu taka virs ūdens līdztekus ir arī jauns tūrisma objekts, kas rosina tūristus apmeklēt senāko Latvijas pilsētu – Ludzu. Kopējās pontona tilta izbūves un atpūtas vietas labiekārtošanas izmaksas ir 102 550 eiro, no kuriem 25 000 eiro finansēti, izmantojot konkursa “Ģimenei draudzīgākā pašvaldība Latvijā 2020” balvu.
Radot pievilcīgu apkārtējo vidi un rūpējoties par dabas baudītāju, tūristu, atpūtas un peldēties gribētāju labsajūtu, pašvaldība pērn labiekārtojusi publiskās peldvietas Nirzas, Pildas, Istras un Rundēnu pagastos. Uzstādīti soliņi, piknika galdi, atkritumu urnas, ģērbtuves, kā arī šūpoles pašiem mazākajiem.
Pērn padomāts arī par jaunu atpūtas vietu ierīkošanu bērniem un jauniešiem. Pateicoties Ludzas novadnieka Juliana Mekša dāvinājumam un Ludzas novada pašvaldības līdzfinansējumam, skolu kompleksa teritorijā tika izbūvēts moderns bērnu rotaļu laukums, kas nu jau kļuvis par iemīļotu vietu ikvienam Ludzas novada iedzīvotājam un ciemiņam.
Jauka un interesanta atpūtas vieta tapusi arī Ludzas pilsētas parkā – pārrobežu programmas projekta “NATTOUR” ietvaros pagājušajā gadā tika uzstādīta āra bibliotēka, kur katrs interesents var gan ievietot, gan paņemt grāmatas lasīšanai.
Kopš 2021. gada 9. augusta Ludzas peldbaseins var lepoties ar Latvijas Peldēšanas federācijas (LPF) izsniegto sertifikātu, kas apliecina Ludzas peldbaseina 25 metru, 4 celiņu peldbaseina vannas atbilstību LPF un Starptautiskās Peldēšanas federācijas (FINA; franču val. – Federation Internationale de Natation) minimālā standarta peldbaseinu noteikumiem un prasībām.
Piedaloties skatē “Gada labākā būve Latvijā 2020” nominācijā “Publiskā jaunbūve” Ludzas peldbaseins saņēma Atzinību, kas ir gana augsts novērtējums.
Ludzas novada Pildas pagastā pērn pabeigti skrejceliņa atjaunošanas remontdarbi. Pašvaldība bija saņēmusi gan iedzīvotāju, gan Pildas pamatskolas ierosinājumus par Pildas pamatskolas stadiona skrejceļu atjaunošanas nepieciešamību. Uzklausot vietējo vēlmes, projekta ietvaros tika pārbūvēti Pildas pamatskolas stadiona skrejceliņi, uzliekot mūsdienīgu un Eiropas standartiem atbilstošu gumijas segumu.
Ludzas novada pašvaldība ir viena no Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas projekta HOME (latv. MĀJAS) dalībniekiem. Projekts HOME tiek īstenots ar mērķi radīt Ludzas, Rokišķu un Jēkabpils pilsētu bibliotēkās tādu vidi, lai tajās būtu ērti atrasties pat pašiem mazākajiem, arī bērniem zīdaiņu vecumā. Šīs bibliotēkas savās telpās ir izveidojušas nelielas istabiņas, kur jaunās māmiņas var nākt ar savu bērniņu un pavadīt laiku rotaļās. Tajās pieejamas rotaļlietas un spēles, uzstādīts pārtinamais galds un speciāla atkritumu tvertne izlietotajām autiņbiksītēm. Līdztekus bibliotēkas paguvušas jau organizēt arī dažādas nodarbības ģimenēm. To tēmas ir visdažādākās: daba un grāmatas, cepumu cepšana, darbs ar 3D printeri, mūzika un konfektes. Tāpat arī iegādāta tehnika, organizētas ekskursijas, piemēram, apmeklētas vietējās lauksaimniecības, aizvadītas tikšanās ar rakstniekiem, norisinājušās dažādas meistarklases un daudzi citi ģimenēm draudzīgi pasākumi.
“Meža dienas” ietvaros saskaņā ar vēsturisko Pasienes muižas parka plānu pērn tika papildināti daudzgadīgie stādījumi muižas parkā. Līdztekus veikti arī teritorijas labiekārtošanas darbi, izvietojot solus pie liepu apļa.
Projekta “Gaismas dārza ainaviskās vides pilnveidošana” īstenošanas un “Meža dienas” ietvaros Ludzā norisinājās tradicionālā koku stādīšanas talka ar vadmotīvu “Veidosim daudzveidīgu Latviju un tīkamu tās ainavu”. Tās laikā pašvaldības darbinieki un Ludzas pilsētas vidusskolas 12. b klases audzēkņi kopā ar pasniedzēju Gaismas dārzā iestādīja 61 koku/ krūmu stādu.
Istras pagastā izveidota Kovšezera dabas taka, kas nepilnu 4 km garumā izvijas cauri skaistam mežam visapkārt Kovšezeram. Takas garumā ir pieejamas četras labiekārtotas, A/s “Latvijas valsts meži” izveidotas atpūtas vietas ar soliem, ugunskura vietām, lapenēm. Šī dabas taka ir īpaši piemērota ģimenēm ar bērniem, jo ir pietiekami īsa, viegli izejama, ar skaistām meža un ezera ainavām.
Kovšezera dabas takas maršrutu, kā arī citus aktīvās atpūtas maršrutus Ludzā iespējams apskatīt vietnē https://visitludza.lv/
Pērn Filandmuižas Zilā akmens dabas taka piedzīvojusi labiekārtošanu – atbrīvota no nokritušajiem kokiem un zariem, kā arī nomarķēta ar dzeltenas krāsas marķējumu. No kritušajiem kokiem izveidoti trīs vienkārša tipa soliņi, lai takas apmeklētājiem būtu iespēja atpūsties un nobaudīt līdzņemto tēju un našķus.
Kopējais takas garums vienā virzienā ir 1,3 km un tā ved pa skaistu un reljefainu vidieni. Takas sākumā ir uzstādīta informatīvā planšete ar informāciju par taku un dižakmeni, kā arī tuvējās apkārtnes objektiem. Savukārt otra planšete uzstādīta pie paša Filandmuižas Zilā akmens, atklājot tā dabas nozīmi. Šis dižakmens izceļas ar savu īpatnējo zilgano nokrāsu. Apkārtnē, kur bija daudzi Ludzas igauņu ciemi un kura ir ainaviski skaista sava kalnainā reljefa dēļ, ceļš no Niriniem uz Filandmuižu gāja garām akmenim. Dzirdēti daudzu vietējo iedzīvotāju stāsti par atpūtu pie šī dižakmens.
Ludzas novadā līdz šim izveidoti jau 15 īsāki un garāki maršruti (1,3-29 km) gājējiem.
Lai papildinātu un dažādotu jau esošos vides un atpūtas objektus Malnavā un sekmētu Malnavas pagasta atpazīstamību, 2021. gada vasarā izveidoti vairāki jauni labiekārtošanas elementi. Lai nodrošinātu iedzīvotāju aktīvu atpūtu svaigā gaisā, uzstādītas šūpoles. Lielformāta foto rāmis tapis, aicinot interesentus pamanīt un “ierāmēt” sevi uz Ziedoņa parka fona, tādējādi atmiņā saglabājot jaukus brīžus Malnavā. Gar gājēju celiņu Kārsava – Malnava uzstādīti četri soliņi. Vienlaicīgi tie ir gan vides objekti, gan atpūtas vieta aktīvajiem gājēju
celiņa izmantotājiem un kājāmgājējiem.
Projekta “Sabiedrības veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumu īstenošana Ludzas novadā” ietvaros organizēti dažādi pasākumi, piemēram, bezmaksas jogas, vingrošanas, ūdens aerobikas, peldēšanas, nūjošanas, kalanētikas, volejbola un futbola nodarbības. Vispopulārākās ir senioru nodarbības peldbaseinā.
Jau sesto gadu pēc kārtas Ziemeļlatgales pašvaldību tūrisma speciālisti un uzņēmēji pērn bija sagatavojuši brīvdienu piedāvājumu visai ģimenei “Izbaudi ziemu Ziemeļlatgalē”. Ievērojot valstī noteiktos ierobežojumus, apkopotās aktivitātes galvenokārt bija saistītas ar pastaigām svaigā gaisā un iespējām izgaršot vietējo uzņēmēju sarūpētos gardumus ar līdzņemšanas starpniecību.
Ludzas, Kārsavas, Ciblas un Zilupes novada tūrisma speciālisti pērn aizsākuši jaunu tradīciju – tematisko brīvdienu piedāvājumu. Plānojot darbu jaunizveidotajā Ludzas novadā, tika meklētas idejas, kas apvienotu visus četrus novadus un vienlaikus gan vietējiem iedzīvotājiem, gan ceļotājiem ļautu iepazīt katras vietas unikalitāti. Šo tematisko dienu mērķis – katra mēneša vienā no nedēļas nogalēm pievērsties kādai konkrētai stihijai, tradīcijai vai amatam un caur tiem iepazīstināt apmeklētājus ar kādu vietu, saimniecību, cilvēku vai sajūtu. 2021. gadā tika iezīmēti 10 tematisko brīvdienu piedāvājumi, sākot ar aprīļa izskaņu un beidzot ar Ziemas saulgriežiem.
Sociālie pakalpojumi personām ar garīga rakstura traucējumiem un bērniem ar funkcionāliem traucējumiem tagad ir pieejami ne tikai Ludzā, bet arī Kārsavā, jo 2021. gadā darbu uzsāka ERAF projekta “Daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centra personām ar garīga rakstura traucējumiem un bērniem ar funkcionāliem traucējumiem izveide Kārsavas novadā” ietvaros izveidotais centrs. Tajā novada iedzīvotāji ar garīgās attīstības traucējumiem un bērni ar funkcionālajiem traucējumiem deinstitucionalizācijas projekta ietvaros apgūst dažādas zināšanas un prasmes, lai varētu integrēties sabiedrībā un uzsākt patstāvīgu dzīvi, kā arī saņem sociālās rehabilitācijas pakalpojumus vai saturīgi pavada brīvo laiku.
Ludzas Mūzikas skolai, piesaistot Kultūrkapitāla fonda līdzekļus, gandrīz katru gadu tiek iegādāti jauni mūzikas instrumenti. Pagājušajā gadā tika iegādāts pianīns Essex EUP – 116E.
J.Soikāna Ludzas mākslas skolā papildināta datorgrafikas klase – iegādāts projektors, monitors un stacionārais datorkomplekts ar programmatūru. Jāņem vērā, ka šī skola ir unikāla, jo Latgales reģionā vienīgā īsteno profesionālās ievirzes izglītības programmu vidusskolēniem. Tādējādi profesionālās ievirzes izglītības programmās pamatskolas posmā ir iekļauts 210 stundu ilgs datorgrafikas kurss, vidusskolas posmā – 70 stundu ilgs datorgrafikas un foto kurss.
Līdztekus, pateicoties pārrobežu sadarbības programmai, J.Soikāna Ludzas mākslas skolā pārmaiņas piedzīvojusi arī pagrabtelpa, pārtopot par mūsdienīgu kokapstrādes kabinetu. Tā būs vieta, kur veicināt, saglabāt un popularizēt nemateriālo vēsturisko un kultūras mantojumu – Latgales tradicionālo arodu un prasmes.
Pašvaldība ir par aktīvu dzīvesveidu un atbalsta dažādus sporta un citus pasākumus, tāpēc lielākās orientēšanās sacensības Baltijā – Kāpa 2021 – notika Ludzas apkaimē! 2000 sportistu mežā trīs dienu garumā.
Kārsavā īstenots ELFLA projekts “Skatuves aprīkojuma modernizācija Kārsavas novada kultūras namos”. Tā ietvaros iegādāti jauni krāsmaiņu un kustīgie prožektori Krāslavas kultūras namam, lieljaudas projektori un motorizēti stacionārie projekcijas ekrāni Kārsavas, Salnavas, Mērdzenes un Mežvidu kultūras namiem.
Decembrī Ludzas novada pašvaldība saņēma Labklājības ministrijas Atzinības rakstu par labās prakses īstenošanu vides piekļūstamības nodrošināšanai Ludzas novadā, par iekļaujošas un piekļūstamas vides izveidi daudzfunkcionālo sociālo pakalpojumu centrā, Ludzā, 18. novembra ielā 17A.
Ideja par Lielā Ezerkrasta ielas Ludzas pilsētā labiekārtošanu radās jau laikā, kad tika būvēta promenāde gar Mazo Ludzas ezeru. Tas būs lielisks pastaigu maršruts, kas, savienojot abus ezerus, radīs pievilcīgu vidi, kā arī veicinās tūristu plūsmu. Pašvaldība ir lepna, ka ir soli tuvāk idejas realizācijai, izstrādājot Lielā Ezerkrasta ielas un krastmalas attīstības koncepciju, kas turpmāk kalpos par pamatu tehniskās dokumentācijas izstrādei.
Koncepcijas mērķis – piedāvāt Lielā Ezerkrasta ielas un Lielā Ludzas ezera krastmalas attīstības principiālu risinājumu, paredzot divvirzienu transporta kustību ielai un izveidojot zaļu labiekārtotu promenādi ar atpūtas zonām, tostarp ierīkojot arī pludmali krasta līnijā. Plašāk: https://ej.uz/651k.
Pašvaldības galvenā prioritāte ir sakārtota transporta infrastruktūra. Tādējādi pērn pārbūvētas vairākas pilsētas ielas – J.Soikāna iela, Krāslavas iela, Miera iela, Kārsavas iela un Smilšu iela, kā arī sakārtota Dārza šķērsiela. Līdztekus veikta ielu un laukumu seguma atjaunošana arī Kārsavas teritorijā – Parka iela un Kalna iela Salnavā, Saules iela Malnavā, Rītupes ielas segums Mērdzenes pagastā, Lauku iela Kārsavas pilsētā.
Eiropas Savienības sniegtais finansējums ļāvis Ludzas novadā īstenot daudzas ieceres, piemēram, projekta “Konkurētspējīgas uzņēmējdarbības vides nodrošināšana Austrumlatgales pierobežas novadu teritorijā” ietvaros, ar mērķi veicināt teritoriālo izaugsmi un jaunu darba vietu radīšanu, pašvaldība, reģenerējot degradētās teritorijas, sakārtoja uzņēmējdarbības attīstībai nepieciešamo infrastruktūru. Kopumā tika veikti uzlabojumi septiņos objektos, pārbūvējot Ludzas pilsētas ielas: Baznīcas iela posmā no Skolas ielas līdz 1. Maija ielai un Stacijas iela posmā no Latgales ielas līdz Mazā Ezerkrasta ielai, Kārsavas pilsētā – Malnavas ielas posms no Skolas ielas līdz autoceļam A13; pārbūvēti vairāki lauku ceļi: Ludzas novada pašvaldības Ņukšu pagasta ceļš Nk-25 “Ļubāni – Silovi – Buliši”; Cirmas pagasta ceļš Nr. C-10 “Dzerkaļi – Cirmas ezers”; ceļš Nr. P-2 Pušmucova – Nūraugi, kā arī atjaunota noliktavas ēka Darbnīcu ielā 6, Blontu ciemā, piemērojot to pārtikas nozares vajadzībām.
Ilžas tilta autoceļā Pd1 Pilda – Tjapši – Gajeva pārbūve veikta ar mērķi nodrošināt Ludzas novada pašvaldības transporta infrastruktūras attīstību, uzlabojot satiksmes dalībnieku drošību un dzīves kvalitātes celšanos. Saskaņā ar būvprojekta risinājumiem veikta tilta nojaukšana, demontējot tilta klāju un nesošās laiduma konstrukcijas, kā arī visus tilta balstus. To vietā uzbūvēta konstrukcija no divām saplacinātām gofrēta tērauda caurulēm.
Pagājušajā gadā ir iesākta vairāku projektu īstenošana, kuri turpināsies un tiks pabeigti 2022.gadā.