Noskaidroti “Ģimenei draudzīgākā pašvaldība 2022” finālisti

Apkopoti konkursa “Ģimenei draudzīgākā pašvaldība 2022” pēdējās kārtas rezultāti ar katrā plānošanas reģionā visaugstāk novērtētajām pašvaldībām, kas atzītas kā ģimenēm draudzīgākās. Finālisti cīnīsies par tituliem un nozīmīgām naudas balvām ģimeniskas vides uzlabošanai un uzvarētāji tiks izziņoti 2023. gada pirmajā pusē īpašā apbalvošanas ceremonijā.

Konkursa trešajā kārtā, ņemot vērā pašvaldību sniegtos datus, iedzīvotāju balsojumu, kā arī vērtēšanas komisijas iegūtos datus par iedzīvotājiem pieejamajiem pakalpojumiem ģimeņu atbalstam, tālāk no katra plānošanas reģiona izvirzītas divas vai trīs pašvaldības atkarībā no iegūto punktu skaita:

  • Kurzemes plānošanas reģionā: Saldus novada pašvaldība un Kuldīgas novada pašvaldība;
  • Latgales plānošanas reģionā: Balvu novada pašvaldība, Rēzeknes novada pašvaldība un Ludzas novada pašvaldība;
  • Rīgas plānošanas reģionā: Jūrmalas valstspilsētas pašvaldība, Ropažu novada pašvaldība un Siguldas novada pašvaldība;
  • Vidzemes plānošanas reģionā: Cēsu novada pašvaldība un Madonas novada pašvaldība;
  • Zemgales plānošanas reģionā: Jelgavas valstspilsētas pašvaldība, Jelgavas novada pašvaldība un Jēkabpils novada pašvaldība.

“Pirmkārt, vēlos pateikt paldies visiem, kas veltīja laiku, lai izvērtētu pašvaldību sniegto atbalstu ģimenēm. Dotais novērtējums pašvaldībām sniegs atgriezenisko saiti un kalpos kā ceļakarte, ko iedzīvotāji visvairāk novērtē un ko, iespējams, nākotnē nepieciešams vēl uzlabot. Šogad iedzīvotāji visvairāk atzinīgi novērtējuši bezmaksas vai daļēji kompensētu ēdināšanu izglītības iestādēs, transporta atvieglojumus un pakalpojumu pieejamību, kā arī pašvaldības atbalstu bērniem un senioriem. Tāpat atzinīgi vērtēta interešu izglītības pieejamība un tās nodrošināšana bez maksas, kā arī vides pieejamība. Savukārt nepieciešams sakārtot infrastruktūru, nodrošināt atpūtas un izklaides vietas bērniem un jauniešiem, veicināt pirmsskolas izglītības iestāžu pieejamību, palielināt nodokļu atlaides, bezmaksas vai par daļēju samaksu pašvaldības sniegto pakalpojumu pieejamību ģimenēm ar bērniem, veicināt dzīvojamā fonda jautājumus pašvaldībā, veselības aprūpes jautājumu sakārtošana,” stāsta Sabiedrības integrācijas fonda sekretariāta direktore Zaiga Pūce.

Komentāros iedzīvotāji arī pauž uzslavas, gandarījumu un pateicību pašvaldībām par iespēju dzīvot savā pašvaldībā, mudina turpināt iesākto. Vienlaikus iedzīvotāji rosina rīkot vairāk pasākumus pašvaldību iedzīvotājiem turpat pašvaldībā, papildināt ar aktīvās atpūtas iespējām visām vecuma grupām un āra aktivitātēm. Kā būtisku faktoru ģimenēm draudzīgas vides veidošanā iedzīvotāji uzsver pašvaldības lomu uzņēmējdarbības un ražošanas veicināšanā.

Vērtēšanas komisija decembra izskaņā devās pie konkursa “Ģimenei draudzīgākā pašvaldība 2022” finālistiem, lai klātienē pārliecinātos par pašvaldību draudzīgumu ģimenēm, iepazītos ar pašvaldību sagatavotajām prezentācijām un apmeklētu vienu apskates objektu vai pasākumu. Konkursa noslēguma pasākumā, kas plānots 2023. gada pirmajā pusē, viena no pašvaldībām tiks atzīta par ģimenei draudzīgāko valsts mērogā un saņems naudas balvu 30 000 eiro apmērā. Savukārt katras pašvaldību grupas uzvarētājs – balvu vismaz 20 000 eiro apmērā. Kopējais konkursa naudas balvu fonds, kas tiks sadalīts starp uzvarētājpašvaldībām, būs 150 000 eiro.

Plašāka informācija par katrā pašvaldībā pieejamajiem pakalpojumiem un atbalstiem ir apkopota un publicēta vietnē: vietagimenei.lv/pasvaldibas. Tādējādi iedzīvotājiem vienuviet ir iespēja ar to iepazīties, izvērtēt un nepieciešamības gadījumā arī salīdzināt.

Konkurss norisinās kopš 2017. gada, un tā primārais mērķis ir izcelt labākos piemērus un risinājumus, kā pašvaldības rūpējas par ģimenēm, vienlaikus veicinot arī iedzīvotāju iesaisti sev svarīgu jautājumu risināšanā. Līdztekus konkurss veido vidi arī pašvaldību draudzīgai sāncensībai, tādējādi mudinot tās attīstīt aizvien plašāku un pieejamāku ģimenēm paredzēto pakalpojumu klāstu.

“Ģimenei draudzīga pašvaldība” ir viena no trim ģimeņu atbalsta programmām, ko realizē Sabiedrības integrācijas fonds. Fonds īsteno arī programmu “Ģimenei draudzīga darbavieta“, kā arī izsniedz Latvijas Goda ģimeņu apliecības, atbalstot Latvijas daudzbērnu ģimenes, kā arī ģimenes, kuru aprūpē ir bērni ar invaliditāti.

Skip to content