Tiek dots starts vērienīgam Eiropas Sociālā fonda Plus projektam “Ģimenei draudzīgas vides un sabiedrības veidošana”

Sabiedrības integrācijas fonds (Fonds) uzsācis Eiropas Sociālā fonda Plus projekta “Ģimenei draudzīgas vides un sabiedrības veidošana” īstenošanu, kas sevī ietvers plašu pasākumu kopumu, kas norisināsies līdz 2029. gada decembrim, ar mērķi veicināt iekļaujošu un ģimenēm draudzīgu vidi sabiedrībā. Projekta ietvaros visā Latvijā tiks īstenoti dažāda mēroga atbalsta pasākumi bērniem, vecākiem, ģimenēm, un ģimeniskas vides veidošanas pasākumos tiks iesaistītas un atbalstītas nevaldības organizācijas (NVO) un darba devēji. 2024. gada oktobrī sāksies pirmā projekta aktivitāte – bērnu izglītojošās mācības par psihoemocionālās noturības veicināšanu. 

Latvijas sabiedrība šobrīd piedzīvo ievērojamas pārmaiņas daudzās jomās, tostarp tautsaimniecībā, ekonomikā, izglītības sistēmā un citās. Šīs izmaiņas ietekmē katru iedzīvotāju, īpaši jūtami tās skar ģimenes un bērnus, radot jaunus riskus un izaicinājumus viņu attīstības procesā un iekļaušanai sabiedrībā.

Statistika rāda, ka Latvijā laulību šķiršanas gadījumu skaits ir ievērojams – gandrīz katra otrā laulība tiek šķirta, vidēji pēc 13 gadiem. Turklāt pieaug otro un trešo partnerību skaits. Pēdējo gadu laikā dzimstība turpina samazināties. Kā liecina Centrālās statistiskas pārvaldes dati 2022. gadā dzimušo skaits sasniedz 16 tūkstošus – tas ir zemākais rādītājs pēdējo 100 gadu laikā. Šīs tendences, kopā ar ģimenes struktūras un dzīvesveida izmaiņām, veido jaunu demogrāfisko ainu, kas būtiski ietekmē jaunās paaudzes potenciāla attīstību. Vienlaikus emocionālās problēmas un spriedze ģimenēs bieži rodas ne tikai vecāku zināšanu un prasmju trūkuma dēļ, bet arī no darba un ģimenes dzīves līdzsvara salāgošanas.

Projekta “Ģimenei draudzīgas vides un sabiedrības veidošana” galvenais mērķis ir ne tikai atbalstīt ģimenes un bērnu emocionālo attīstību, bet arī radīt apstākļus pozitīvai bērnu attīstībai un sociālajai integrācijai. Tas ietver pasākumu un atbalsta programmu īstenošanu, kas veicina psiholoģisko un emocionālo noturīgumu. Svarīgi, lai katrs bērns varētu pilnvērtīgi attīstīt savu potenciālu un dzīvot veiksmīgu dzīvi, kas ir mūsu sabiedrības nākotne.

Projekta aktivitātēs paredzēts plašs darbību un pasākumu kopums, kas piemērots dažādām auditorijām. Kā pirmā no projekta aktivitātēm 2024. gada oktobrī tiks uzsākta bērnu izglītošanas programma par psihoemocionālās noturības veicināšanu. Sadarbībā ar organizāciju “Esi/ Emocionālā, sociālā intelekta centrs” tapusi mācību programma “Apzinies, vadi, dari – tu vari”, ar mērķi pozitīvai bērnu attīstībai un sociālajai integrācijai, ļaujot īstenot viņu potenciālu veiksmīgai dzīvei. Līdz gada beigām mācības tiks īstenotas izglītības iestādēs, sasniedzot 1500 bērnus visā Latvijā. Pilotprojekta mācību ietvarā 2024. gadā izglītības iestādes nodarbību īstenošanai tiks uzrunātas individuāli, taču no 2025. gada nodarbībām būs iespējams pieteikties publiski tīmekļvietnē www.vietagimenei.lv, sadaļā ESF Projekts.

Tāpat plānotās projekta aktivitātes ietvers informācijas piekļūstamības uzlabošanu bērniem ar funkcionālajiem traucējumiem. Vecāku izglītošanai taps materiāli, kā arī tiks piedāvātas mācības savstarpējo attiecību un psihoemocionālās noturības veicināšanai. Ģimenēm būs iespēja piedalīties NVO īstenotajos pasākumos. Savukārt, NVO un darba devējiem iespēja piedalīties atklātos projektu konkursos finansējuma saņemšanai, lai veicinātu ģimeniskas vides un sabiedrības veidošanos.

Projekta ietvaros tiks sniegts atbalsts projekta mērķa grupām – bērniem vecumā līdz 18 gadiem, personām, kuru aprūpē ir bērni vecumā līdz 18 gadiem, ģimenēm ar bērniem, kā arī NVO.

Projekta “Ģimenei draudzīgas vides un sabiedrības veidošana” norises laiks: no 2024. gada oktobra līdz 2029. gada 31. decembrim.

Ar sīkāku informāciju par projektu var iepazīties www.vietagimenei.lv sadaļā ESF Projekts un www.sif.gov.lv sadaļā Ģimenēm.

Informācija sagatavota Eiropas Sociālā fonda Plus projektu “Ģimenei draudzīgas vides un sabiedrības veidošana” ietvaros, projekta numurs 4.3.6.9/1/24/I/001. Projekta ietvaros plānotais kopējais finansējums ir 8 397 548 euro, tai skaitā Eiropas Sociālā fonda Plus finansējums 7 137 915 euro un valsts budžeta līdzfinansējums – 1 259 633  euro.

Skip to content