Nonākot jaunas ģimenes statusā, lēmums par dzīvesvietas izvēli visbiežāk tiek balstīts uz tādiem apsvērumiem kā mājokļa pieejamība, darba iespējas konkrētajā reģionā un radinieku tuvums, lai nepieciešamības gadījumā būtu pieejama viņu palīdzība. Tomēr savas nākotnes dzīvesvietas izvēlē būtu vērts ņemt vērā arī citus aspektus. Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) Ģimeņu atbalsta programmu nodaļas vadītāja Ilze Vārpiņa min četrus faktorus, ko vērts izanalizēt, izvēloties savai ģimenei piemērotāko pašvaldību.
1. Pašvaldības atbalsts ģimeņu pieaugumam un izglītībai, tostarp interešu un profesionālās izglītības ievirzei
I. Vārpiņa skaidro: “Katrai ģimenei jāizvērtē, vai domāt tikai šī brīža kategorijās, piemēram, par vienreizējo atbalstu, bērniņam piedzimstot, un vietām pirmsskolas izglītības iestādēs, vai skatīties, ko pašvaldība piedāvā ilgtermiņā, piemēram, atbalstot studentus studiju laikā, lai motivētu atgriezties pašvaldībās. Ir pašvaldības, kurās ir plašs piedāvājums dažādām vecuma grupām, arī studentus ieskaitot, vai arī pašvaldības, kuras savu pakalpojumu klāstu vairāk orientē uz konkrētu vecuma vai mērķa grupu.”
2. Pašvaldības attieksme un rūpes par saviem iedzīvotājiem
“Ikviens savā ikdienā var saskarties ar nepieredzētiem apstākļiem, kuru risināšanai ieteicama speciālista palīdzība. Piemēram, nav noslēpums, ka, ienākot ģimenē bērniņam, vecāku ikdiena pilnībā mainās. Citi ar šiem jaunajiem apstākļiem tiek galā pašu spēkiem, citiem ļoti noderīgas izrādās ekspertu konsultācijas. Tādēļ ir būtiski, ka pašvaldības šādos apstākļos nodrošina iespējas vērsties, piemēram, pie ģimenes speciālistiem, kā arī nodrošina dažādas mācības un lekcijas jaunajiem vecākiem,” stāsta I. Vārpiņa.
3. Publiskās infrastruktūras nodrošinājums
“Ģimenēm draudzīga infrastruktūra neaprobežojas tikai ar bērnu rotaļu laukumu izveidi. Tai būtu jāietver gan aktīvās atpūtas iespējas senioriem, jaunajiem vecākiem, kā arī vides pieejamības nodrošinājums cilvēkiem ar kustību, redzes un dzirdes traucējumiem,” skaidro I. Vārpiņa. “Priecē, ka pēdējos gados pašvaldībās aizvien izplatītākas kļūst dažādas atraktīvu dabas pastaigu taku izveides un peldvietu labiekārtošanas, kas tveicīgajos vasaras mēnešos ir ne mazāk būtiski kā aktīvās atpūtas, piemēram, slidošanas un distanču slēpošanas trašu izveide ziemā. Ar gandarījumu redzam, ka ik gadu pašvaldības aizvien aktīvāk sāk nodrošināt šādus pakalpojumus saviem iedzīvotājiem.”
4. Vai visiem pašvaldības iedzīvotājiem vienuviet ir pieejama informācija par to, kur vērsties krīzes situācijās
“Krīzes vai ārpus ikdienas situācijās, kādās var nonākt ģimenes, ļoti būtiska ir pašvaldības spēja reaģēt ātri, ko nav iespējams panākt, uzklausot iedzīvotājus tikai reizi mēnesī oficiālo pieņemšanu laikā. Tādēļ, lai cik sakārtota arī būtu saziņa ar pašvaldību, nereti tieši cilvēciskajam faktoram – ieinteresētībai, vēlmei uzklausīt un palīdzēt, spējai mobilizēt vairākus speciālistus, lai palīdzētu nekavējoties – ir izšķirošā loma,” secina I. Vārpiņa. “Vienlaikus ļoti būtiski, ka ikvienam pašvaldības iedzīvotājam ir iespēja vienkopus iepazīties arī ar informāciju par pašvaldības sniegto materiālo atbalstu un tā nosacījumiem. Diemžēl mūsu praksē nereti ir nācies konstatēt, ka iedzīvotājiem nav publiski pieejama šāda informācija vai to ir tik sarežģīti atrast, ka iedzīvotāji ir spiesti tērēt nesamērīgi garu laiku e-pastu sarakstēm ar pašvaldību vai meklēt nodrošināto pakalpojumu aprakstus pašvaldību saistošajos noteikumus tīmekļvietnēs.”
Plašāk ar Latvijas pašvaldību sniegto pakalpojumu klāstu ģimenēm vienkopus iespējams iepazīties vietnē www.vietagimenei.lv, sadaļā Pašvaldības. Tur, atrodot sevi interesējošo pašvaldību, iespējams izanalizēt gan dažādu pabalstu un līdzfinansējumu apmēru, ko konkrētā pašvaldība sniedz, gan arī iepazīties un salīdzināt informāciju par nemateriālo atbalstu, piemēram, kādus publiskās infrastruktūras pakalpojumus pašvaldība nodrošina. Šo informāciju ievieto un aktualizē pašas pašvaldības.
Sabiedrības integrācijas fonds aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju līdz šī gada 22. decembrim vietnē www.vietagimenei.lv nobalsot par ģimenēm draudzīgāko pašvaldību, sniedzot ieguldījumu konkursa “Ģimenei draudzīgākā pašvaldība Latvijā 2022” laureātu noskaidrošanā, kurā uzvarētājpašvaldības sadalīs naudas balvu 150 000 eiro apmērā. Balsot.