Vai varam ko mācīties no itāļiem ģimenēm draudzīgas vides veidošanā?

Ģimeņu labklājības veicināšana ir viens no jautājumiem, kam tiek pievērsta uzmanība ne tikai Latvijā, bet arī citviet pasaulē. Eiropas Komisija ir konsekventa dažādu ģimeņu labklājību veicinošu atbalsta politiku izveidē, jo īpaši akcentējot demogrāfijas jautājumus.

Pieredzes apmaiņa izaicinājumu pārvarēšanai

Šā gada rudenī Latvijas ģimeņu atbalsta programmu vārds izskanēja starptautiski, stāstot par programmu “Ģimenei draudzīga pašvaldība” Itālijas provincē Trentino, kur norisinājās ģimenei draudzīgu pašvaldību konference.

Lai arī ģimenēm draudzīgas vides veidošanas jautājumi ir vienlīdz būtiski kā pie mums, tā arī Itālijā, konferencē izgaismojās dažādās pieejas. Jāatzīst, ka nozīmīgākā atšķirība ir tieši atbalsta programmu mērogam. Ja Itālijā tās pamatā tiek izstrādātas un īstenotas teritoriālā iedalījuma robežās, kur katra pašvaldība īsteno pati savas iniciatīvas, kas nereti būtiski atšķiras, tad šajā jautājumā varam būt viņiem piemērs.

The gallery was not found!

 

Labās prakses piemērs – “Ģimenei draudzīga pašvaldība”

Konferences dalībnieki ar atzinību novērtēja Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) Latvijā īstenoto  programmu “Ģimenei draudzīga pašvaldība”, atzīstot, ka tas, ka valsts šādu atbalsta programmu nodrošina, ir ļoti būtiski. Īpaši pārsteidzošs dalībniekiem šķita programmas mērogs, koncepts un atbalsta apjoms. Atzinību guva arī mūsu ikgadējais konkurss “Ģimenei draudzīgākā pašvaldība”, kurā tiek apkopota visa informācija par pašvaldību pakalpojumiem, kas ir ērti un noderīgi gan iedzīvotājiem, gan lēmējvarai. Protams, viņus pozitīvi pārsteidza arī konkursa nozīmīgais atbalsts uzvarētājpašvaldībām, motivējot tās gadu no gada sacensties un uzlabot ģimenēm draudzīgu vidi.

Nenoliedzami, arī Itālijā tiek realizētas prakses, ko vērts paturēt prātā un izsvērt to ieviešanu arī pie mums. Ārkārtīgi elementāra, bet tai pašā laikā ģimenēm nozīmīga Latvijas pārstāvjiem likās programma, kuras ietvaros ģimenēm draudzīgu vietu apzīmējums tiek realizēts ar vienkāršu uzlīmi uz ieejas durvīm. Tās norāda, ka, apmeklējot konkrēto vietu – vai tā būtu valsts pārvaldes institūcija, vai privāta iestāde, piemēram, restorāns, vecāki var būt droši, ka ir padomāts par bērna aprūpei nepieciešamo. Tā var būt gan atsevišķa māmiņu istaba, gan vienkārši pārtinamais galds, taču uzlīme vecākiem liecina, ka vismaz elementāralu higiēnas aprūpi savam mazulim tur varēs veikt.

Atbalsts tieši ģimenēm ar bērniem

Nav noslēpums, ka viens no būtiskākajiem izaicinājumiem Eiropā, ar ko nākas saskarties ģimeņu labklājības veicināšanas kontekstā, ir tieši dzimstības rādītāji. Līdzīgi kā Latvijā, arī Itālijā dzimstības rādītāji nav iepriecinoši un valsts ekonomiku stimulējoši, jo pāriem pirmie bērni gadu no gada dzimst aizvien vēlāk.

Konferencē ar stratēģisko likumdošanas plānu dzimstības atbalstam iepazīstināja Sociālās kohēzijas, ģimenes un dzimstības aģentūras ģenerāldirektors Lučāno Malfers, kas savā runā uzsvēra: “Demogrāfiskie dati ir problemātiski, potenciālo māmiņu skaits vecumā no 30 līdz 35 gadiem samazinās un jaunieši pamet mājas tikai vidēji 30 gadu vecumā. Tomēr, neraugoties uz to, Trentino izceļas ar ģimeņu, kurās ir trīs un vairāk bērnu, pieaugumu, jo šeit tiek atbalstīta ģimeniskas vides veidošanas politika. Pēdējos gados it īpašu uzmanību pievēršot tieši mājokļu pieejamības jautājumiem.”

Ģimenes vērtības apzināšanās jau no mazotnes

Iezīmējot potenciālos nākotnes scenārijus, ar saviem apsvērumiem dalījās arī Trento universitātes profesors Roberto Poli. Viņš uzsvēra, ka pašvaldībām viena no būtiskākajām lietām, uz ko šobrīd būtu jākoncentrējas, ir precīzi mērķētas darbības tieši ģimeņu labklājības veicināšanai, iekļaujot ieceres, kas virza uz ilgtspējīgu kopienu attīstību. “Kritiskie soļi ir darba meklēšana, pirmā bērna piedzimšana, bezdarbs, pensionēšanās. Mums ir jāizstrādā mērķtiecīga politika, lai palīdzētu ģimenēm šajās kritiskajās dzīves jomās. Ģimenes politiku varētu sākt skaidrot jau no skolas vecuma, lai palīdzētu jaunākajām paaudzēm labāk apzināties ģimenes vērtību.”

Vizītes ietvaros SIF pārstāvji devās apmeklēt arī zinātnes centru “MUSE”, kas īpaši izceļams ģimeniskas vides ieviešanā, piedāvājot bērniem un ģimenēm īpašas ekspozīcijas, nodrošinot mājīgas telpas, pat maiņas bērnu drēbes vai autiņbiksītes, ja tas nepieciešams.

Ja esat Itālijā ar ģimenei netālu no Trentino, noteikti atvēliet laiku, lai dotos arī turp, gūstot neaizmirstamu pieredzi un patīkamu ieskatu tajā, kā arī citviet tiek izrādītas rūpes par ģimenēm ar bērniem.

Skip to content